O zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym

Każdy bank monitoruje zdolność kredytową kredytobiorcy w celu ustalenia możliwości podpisania umowy. Pozytywna zdolność kredytowa prowadzi do potencjalnych negocjacji warunków zadłużenia. Z tego powodu to czynnik decydujący o generowaniu znaczących oszczędności w budżecie. photo__35_.jpg

Stabilność dochodów i minimalizacja ryzyka dla banku

W celu dokonania oceny zdolności kredytowej bank prosi, wymaga od klienta przedstawienia odpowiednich dokumentów. Najważniejsze czynniki brane pod uwagę przy analizie to poziom dochodu gospodarstwa domowego. Przy czym przy ocenie dochodu można łączyć, np. zarobki partnerów, co prowadzi do zwiększenia parametrów kredytu, czy obniżenia marży. Bank w takich warunkach mniej ryzykuje. Najbardziej ceni się dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank sprawdza nawet historię pracodawcy (wiarygodność na rynku), w zależności od przypadku. Warto zaznaczyć, że dochód to przychody minus koszty. Przy dużym przychodzie, ale dużych kosztach kredytobiorca dalej znajduje się w kiepskiej sytuacji. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego trzeba rozpatrzyć mocne ograniczenie dotychczasowych wydatków, czy optymalizację umów z dostawcami. To odbije się pozytywnie na spłacie długoterminowego zobowiązania. Niektórzy kredytobiorcy rezygnują nawet z obsługi samochodu przy staraniach o kredyt hipoteczny.

Czysta historia w BIK daje przewagę

Kolejnym punktem do analizy jest historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK – aktualnie możesz ściągnąć raport we własnym zakresie). Największa wada to zaleganie ze spłatą jakichkolwiek kredytów, również w sektorze pozabankowym. Jeżeli ubiegasz się o kredyt hipoteczny lepiej pozamykaj karty kredytowe i drobne pożyczki. Duże ich nasycenie źle wygląda w przedstawionej dokumentacji. Banki dochodzą nie tylko do zobowiązań w sektorze bankowym, ale również do zaległości alimentacyjnych, czy dotyczących innych opłat. Najczęściej samodzielne obliczenia zdolności kredytowej pochodzące z kalkulatorów rozmijają się z rzeczywistością spotykaną w bankach.

Najlepsze rozwiązanie to zatem sprawdzenie faktycznej zdolności kredytowej u niezależnego doradcy, jeszcze przed złożeniem wniosku. Stabilne dochody w długoterminowej perspektywie to zdecydowanie punkt kluczowy na drodze do kredytu hipotecznego.

Add ping

URL dla trackbacków : http://gdzie-po-kredyt.pl/index.php?trackback/36

Haut de page