Plusy i minusy kredytów konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne oferowane przez banki polegają na połączeniu kilku zobowiązań kredytobiorcy w jedno zobowiązanie z niższą ratą i niższym oprocentowaniem. Brzmi to bardzo atrakcyjnie, dlatego coraz częściej korzystamy z takiego rozwiązania, gdy mamy zaciągniętych kilka różnych pożyczek, które zaczynają obciążać nasz domowy budżet. Jednak, aby decyzja o ewentualnej konsolidacji naszych kredytów mogła być podjęta mądrze i świadomie, należy mieć na uwadze wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania - znajdziesz je na 17bankow.com.

Niższe oprocentowanie, jedna niższa rata – wygoda

Kiedy decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, bank często łączy nam wszystkie nasze zobowiązania w jedno, oferując niższe roczne oprocentowanie i obniżając nam wysokość dotychczasowego miesięcznego zobowiązania. Mając w perspektywie jedną niższą ratę zamiast kilku regularnych zobowiązań, często podejmujemy decyzję o konsolidacji, gdyż jest ona dla nas po prostu wygodniejsza. Wydaje się być oczywistym, że łatwiej jest kontrolować jedną ratę niż kilka różnych zobowiązań. Terminy, spłaty, zobowiązania – to często niestety przytłacza, zatem połączenie tego wszystkiego i zminimalizowanie formalności przekonuje nas, że kredyt konsolidacyjny to nieraz najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Ale czy rzeczywiście tak jest? Niestety nie do końca.

W życiu nie ma nic za darmo – bank nie obniży nam oprocentowania dotychczasowych kredytów jeśli nie będzie w tym widział korzyści również dla siebie, nie tylko dla klienta. Obniżenie oprocentowania oraz niższa rata kredytu ściśle wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania oraz zwiększa całkowity koszt kredytu. W praktyce oznacza to, że jeśli kilka naszych pożyczek połączymy w jedną i do tego taką z niższą ratą, powstały kredyt będziemy spłacać znacznie dłużej niż spłacalibyśmy oddzielne zobowiązania bez ich konsolidacji. Ponadto dojdą do tego koszty dodatkowe takie jak m.in. odsetki, co oczywiście zwiększy koszty kredytu – spłacić będziemy musieli także więcej niż spłacić musielibyśmy bez konsolidacji naszych zobowiązań.

Nierzadko wydaje nam się, że konsolidacja naszych kredytów jest w naszej sytuacji jedynym rozwiązaniem. Na taki krok decydujemy się najczęściej, gdy zaczynamy mieć kłopoty finansowe, które mogą mieć realny wpływ na problemy ze spłatą naszych zobowiązań. Zamiana kilku pożyczek na jedno niższe zobowiązanie wydaje się być wtedy bardzo atrakcyjna. Nasze finansowe trudności przysłaniają nam trzeźwość myślenia, a wizja kilkuset złotych, które mogą w wyniku konsolidacji co miesiąc pozostać w naszym portfelu utwierdza nas w przekonaniu, że kredyt konsolidacyjny to naprawdę dobra decyzja. I jest dobra, jeśli tylko podejmiemy ją mądrze, z pełną świadomością tego, z czym się ona wiąże. Czasem, w przypadku chwilowych problemów, zamiast kredytu konsolidacyjnego możemy skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty kredytu na krótki czas. Jest to jednak wyjście, z którego korzystamy mając całkowitą pewność, że kłopoty miną, a my wrócimy do regularnych spłat naszych zobowiązań. Jeśli tej pewności jednak nie mamy, konsolidacja naszych kredytów może być naszą ostatnią deską ratunku. Jeśli ostatecznie zdecydujemy się podjąć taką decyzję, powinniśmy, mając na uwadze, że ta decyzja naprawdę długo będzie miała realny wpływ na nasz domowy budżet, dokonać dogłębnej analizy ofert dostępnych w bankach oraz przeprowadzić symulacje ewentualnych kredytów. Tylko wtedy będziemy naprawdę świadomym kredytobiorcą.

Add ping

URL dla trackbacków : http://gdzie-po-kredyt.pl/index.php?trackback/41

Haut de page